ще спрат опитите за нагнетяване на ново напрежение
и за преосмисляне края на мандата на 42-ото народно събрание. Те ще дадат и възможност на народните избраници да решат спорните въпроси около бюджета на здравната каса, актуализацията на държавния бюджет и промените в законодателството, свързани с банковия сектор. Ще поясним, че според парламентарния правилник ваканцията на депутатите е през месец август, но няма законодателна пречка да има заседания, докато тече конституционната рулетка за ново правителство, предхождаща назначението на служебен кабинет. Това, което е ясно засега, е, че има предложения във вторник да се състоят консултации по дневния ред на парламента. Също така се предлага изгубеното досега време да се компенсира с извънредни заседания, включително и през почивните дни. Очаква се парламентът да поднови заседанията си, независимо от някои все още неясни позиции – ГЕРБ все още не са потвърдили участието си в разговорите във вторник, а в БСП не са единни както за работата на кабинета, така и за дневния ред в пленарната зала. Социалистите упорстват актуализацията да е само за здравната каса, докато от движението проявяват склонност за актуализация на държавния бюджет. Според Местан има
експертен спор дали неизпълнението на приходите ще бъде 500 млн. лв.,
(такава е прогнозата на правителството), или може да стигне 800-900 млн. лв. От ДПС обаче са против допускане на дефицит от 7% от БВП при заложени в момента 1.8%.
диалогът с работодателите и бизнеса
и последвалото разплащане с тях. По думите му само за първото тримесечие на тази година са създадени 40 000 работни места. Проблемът с неконкурентността на българските фирми на европазара обаче остава. Самите работодатели са предпазливи в обобщенията си и предупреждават политиците да внимават какво правят, защото при липса на диалог ще се създаде проблем за икономиката.
Опитите за надцакване и хитруване
чрез извиване на ръце и налагане на допълнителни условия, едва ли ще донесат дивиденти.
Състоянието на касата
В момента точно 191.292 млн. лв. остават в бюджета на касата за лекарства за домашно лечение и диетични храни за медицински цели, според съобщение на институцията. Средствата са за периода от 15 юни до края на ноември, тъй като за декември плащанията се прехвърлят в следващата календарна година и трябва да са предвидени в следващия бюджет. Ако се вземат предвид средномесечните разходи за лекарства през първото тримесечие на 2014 г. , те са малко над 49 млн. лв., което означава, че парите ще стигнат до средата на октомври, за разлика от прогнозите на пациентските организации. Те пресметнаха, че пари ще има само до средата на септември. Излиза, че периодът, за който няма отпуснати пари, е около два месеца. Ще отбележим, че за последните два месеца на годината за безплатни лекарства ще са необходими допълнително 96 млн. лв. От касата твърдят, че по останалите разходни пера, включително за болниците, не й достигат още 232 млн. лв., което прави дефицит от близо 328 млн. лв.