САМО ВИСОК ИЗБОРЕН ПРАГ ЩЕ РЕШИ ПОЛИТИЧЕСКАТА КРИЗА
Не е изненада, че ГЕРБ-СДС едностранно прекратиха преговорите с ППДБ за общо управление. Както и в предишните случаи “извиването на ръце”, което по-правилно е да определим като изнудвачество, е минало границите на търпението на лидера Бойко Борисов и той е оттеглил представителите си. Официално обявената причина е, че не е била приета кандидатурата на Росен Желязков, за бъдещ премиер. При провала и на предишните преговори, когато се стигна до поредните избори, по същия начин победилата партия бе изнудвана до последно. Същото бе и когато се стигна до общо правителство, но с мандата на тези, които с право ги определят като шарлатани, нямат победа на избори, но претендират те да диктуват правилата на управлението на държавата. Деребеите на Ахмед Доган също провалиха избирането на едно редовно правителство. Не случайно в ГЕРБ има настроения срещу желанието на лидера им да бъде отстъпчив и диалогичен. Повечето избиратели на Борисов не подкрепят линията на компромиси. Те не искат и поред провал, както се случи с кабинета “Денков”. Затова и отказът да се продължат преговорите, до голяма степен се дължи на този вътрешно партиен натиск.
Въпросът е дали поредните избори по същите правила ще променят ситуацията. Със сигурност не, напротив – вижда се, че тенденцията е все по трудно да бъде съставено компромисно правителство. Причината е, че тези, които преговарят са същите, които провалиха предишни “сглобки”. Сега дори изнудвачеството на шарлатаните достигна нови висоти с опитите да бъде изолирана една партия, която е получила 300 000 гласа. Но вместо това бе изолиран българския народ – цените на най-употребяваните хранителни продукти скочиха с близо 20 процента, и продължават да растат. Ресторантьорите също не си поплюват. И въпреки, че енергоразпределителните дружества оставиха близо седмица без ток стотици хиляди български граждани, бе им разрешено да вдигнат цените, което е безобразие. В съшото време, депутатите, които са призвани, да решат проблемите на гражданите, си вдигнаха заплатите, завъртя се поредната алабалистика, че може да се поддържа инфлация 3%, което разследваният за корупция Асен Василев умееше да “поддържа” като финансов министър, натрупвайки близо 18 милиарда нов дълг на страната ни.
Нека кажем направо – компромис да се състави правителство между преговарящите ГЕРБСДС, ППДБ, БСП и ИТН, е невъзможен, всички печелят време, за да осигурят по-добро представяне на следващите избори, без да се съобразяват, че това ще е в ущърб на гражданите, както се вижда от главоломния ръст на цените напоследък.
Изборите са неизбежни и заради президента Румен Радев, който ни насади на пачи яйца с доведените от него политически измамници и крадци, до един разследвани за далавери
Затова най важното, което трябва да се направи е да се промени избирателния закон така, че в него да има и мажоритарен избор, който още след следващото ходене до урните, ще изхвърли от политическата сцена случайно попадналите. Ще изхвърли и толерираните от бившата Държавна сигурност “деребеи”, които в продължение на 35 години държаха в мизерия своите избиратели и прокудиха част от тях да работят в чужбина, тоест осъществиха нов перфиден възродителен процес.
В Германиия политическа традиция е победилата партия да излъчи и премиер. А тук, независимо че доскоро беше така, с идването на шайката от смятащи се за богопомазани тя реши, че победилите могат да съставят самостоятелно правителство само ако имат 50 процента плюс 1 гласа. С което пречи на победилата в няколко избори партия да състави правителство. Това означава, че самозабрлавилите се трябва трябва да бъдат отстранени с промяна в изборния кодекс, да се даде възможност на водещите политически партии да работят според законите на демокрацията - да има ясно изразена управляваща партия и опозиция. А не партийки “орел, рак и щука”, безчинстващи в парламента.
Има няколко европейски избирателни модела, които ако бяха приложени нямаше да се стигне до поредицата от избори и близо тригодишно политическо безвремие. При гръцкия избирателен модел, в който победилата партия получава бонус от петдесет депутатски места, ГЕРБ щяха да имат 119, при италианския – над 100, по унгарския – над 120, я при английският близо две трети от местата щяха да бъдат техни, колкото са и кметовете им. Ирландския модел също е интересен, защото и той предлага почти незабаво прочистване на така наречените партийни елити. Всъщност, целта на така необходимите промени е да бъдат сменени народните избраници с такива, които ще работят на “полза роду”. Като начало може да бъде вдигнат изборният праг на 5,8% както е при изборите за Европейски парламент. А експерти предлагат да стигне 8%. Според Ваня Нушева, преподавател по избирателни системи и изборна администрация вдигането на прага е задължително. Според нея има разминаване между обещанията, анонсираните програми и практическите действия. Когато избирателите виждат, че няма съответствия между обещания и действия – доверието се губи. И това води до ниска избирателна активност. Даниел Стефанов, политолог и експерт по избирателни системи твърди, че избирателите усещат, че нищо не се променя, а това води до решението на хората да не гласуват.
Естествено е, че срещу по-високият праг ще се опълчат малките партии и деребеите. Но стабилните, системни партии имат интерес от такива промени и могат да осигурят мнозинство за тях. Поредният преговорен провал е добър повод да се осъществи тази жизненоважна за демокрацията промяна.